2014 AMC 10B Problem 4

#1
Susie pays for \(4\) muffins and \(3\) bananas. Calvin spends twice as much paying for \(2\) muffins and \(16\) bananas. A muffin is how many times as expensive as a banana?

\( \textbf {(A) } \frac{3}{2} \qquad \textbf {(B) } \frac{5}{3} \qquad \textbf {(C) } \frac{7}{4} \qquad \textbf {(D) } 2 \qquad \textbf {(E) } \frac{13}{4}\)